Proč a jak funguje koupací jezírko?
Při čištění vody v koupacím jezírku používáme pouze biologické procesy, které jsou zcela v protikladu se známou a tradiční chemickou desinfekcí vody, která ničí všechny mikroorganizmy. Při biologickém čištění vody se naopak využívají filtrační schopnosti mikroorganizmů, tak jak probíhají v přírodě miliony let.
U koupacích jezírek využíváme přírodní model stojaté vody. Čištění vody funguje na stejném principu jako v jezerech. Základem těchto čistících procesů je činnost planktonu a sedimentace. Proto nemohou být koupací jezírka vybavena žádnými filtračními technologiemi, které by tento proces rušily. Pouze v některých případech je jezírko osazeno jednoduchým zařízením pro sběr nečistot z hladiny (skimmerem).
Pro čistou vodu v koupacím jezírku je důležitá rovnováha všech organismů, tzn. vodních rostlin, mikroorganismů a planktonu. Velmi zjednodušeně to funguje takto: dostupné živiny ve vodě jsou využity pro růst a množení fytoplanktonu, především jednobuněčných řas, jejichž nadměrný výskyt může způsobit zakalení vody. Fytoplankton slouží jako potrava pro zooplankton, který neustále filtruje vodu a živiny vázané v tělech jednobuněčných řas využije jako potravu, čímž se voda čistí. Při těchto procesech se také usazuje na dně jezírka sediment. Živiny v něm obsažené nějakou dobu vázány než dojde k jejich opětovnému uvolnění – mineralizaci a návratu do vody ve formě využitelné pro fytoplankton. Právě odsátím sedimentu dříve než zmineralizuje, odstraníme živiny z tohoto koloběhu.
Navzdory podobnosti s přírodními jezery nemohou být v žádném případě v koupacím jezírku ryby nebo pobývat vodní ptáci. Ve srovnání s jezerem je v koupacím jezírku pro ryby a vodní ptáky málo životního prostoru a jejich výskyt není možné sladit s principem čištění stojaté vody.